Startuj z
Noworodkiem
 
Dodaj do
ulubionych
 
Poleć portal
znajomym
Dzisiaj jest Poniedziałek, 19.02.2018
Strona Główna
Aktualności
Artykuły
Ekspert Radzi
Tablica Ogłoszeń
Forum
Kalkulatory
Galeria
Twoje Konto
Społeczność
Co i Gdzie ?
Chat
Serwis Internetowy dla kobiet pod
patronatem:
NZOZ Szpital na Siemiradzkiego
im. R. Czerwiakowskiego
31-137 Kraków
ul. Siemiradzkiego 1
tel. centrala (12) 634-22-22,
tel. przychodnia (12) 634-26-00
Kategoria: Ginekologia, położnictwo
Temat: Wilkości crl
Pytanie: Dziękuje za odpowiedz, jednak nadal nie wiem czy za początek wieku płodu w kaluklatorach USG bierze się pierwszy dzień ostatnień miesiączki czy też teoretyczny dzień zapłodnienia. Zdaję sobie sparwę, iż pomiar CRL odnosi się do wielkości dziecka w dniu wykonania badana. Jednak w niektórych artykułach wiek płodu rownoznaczny jest z wiekiem ciąży. Jak wiemy wiek ciazy liczony jest od pierwszego dnia ostanien miesiączki. Czy zatem wielkośc CRL odnosi się do misiaczki czy teoretycznej daty w której doszło do zapłodnienia? Z góry dziękuje.
1/.niezrozumienie zagadnienie polega na błędnych założeniach ponieważ wiek ciąży nie jest liczony od 1 dnia miesiączki lecz od 7 dnia cyklu wyznaczonego na podstawie daty ostatniej miesiączki i na tym polega nieporozumienie.
2/.Wiek ciąży liczony jest od teroretycznej chwili jej powstania a więc NIE od 1 dnia cyklu który jest pierwszym dniem miesiączki, tylko wg. reguły Negelly'ego od 7 dnia cyklu
3/. zapłodniemie teoretycznie może miec miejsce między 7 a 21 dniem cyklu stąd liczone wg. daty ostatniej miesiączki obarczone jest 2 tyg. błędem.
4/.stąd termin porodu liczony regułą Negelly'ego posiada tolerancję plus/minus 2 tygodnie
5/. Natomiast CRL mierzone ok 9 tyg. ciąży jest najbliższe rzeczywistości
6/. należy pamiętać że jest to jedynie przybliżona data porodu, poniewaz w przypadku powikłań takich jak poród przedwczesny może on mieć miejsce w każdym momencie czasu trwania ciąży , a w ciąży przenoszonej nawet 3/4 tyg. po terminie Negellowskim
7/ a więc jak widac w przyrodzie występuje daleko idąca indywidualna zmienność a 2x 2 rzadko = 4
Polecamy także poradę: porod rodzinny
wyślij poradę znajomemu
drukuj poradę

Polityka prywatności/Informacja o plikach cookies