Startuj z
Noworodkiem
 
Dodaj do
ulubionych
 
Poleć portal
znajomym
Dzisiaj jest Wtorek, 16.01.2018
Strona Główna
Aktualności
Artykuły
Ekspert Radzi
Tablica Ogłoszeń
Forum
Kalkulatory
Galeria
Twoje Konto
Społeczność
Co i Gdzie ?
Chat
Serwis Internetowy dla kobiet pod
patronatem:
NZOZ Szpital na Siemiradzkiego
im. R. Czerwiakowskiego
31-137 Kraków
ul. Siemiradzkiego 1
tel. centrala (12) 634-22-22,
tel. przychodnia (12) 634-26-00
Kategoria: Noworodek
Temat: Jak powinien wyglądać donoszony noworodek?

Zacznijmy od główki dziecka. Główka noworodka ma 34-36 cm obwodu. Kości czaszki połączone są luźno chrząstkami. W miejscu połączenia kości czołowej z kośćmi ciemieniowymi znajduje się ciemiączko duże. Ma ono kształt rombu o przekątnej ok. 2 cm. Ciemiączko duże zarasta ok. 15 miesiąca życia.

Pomiędzy kośćmi ciemieniowymi a kością potyliczną znajduje się ciemiączko małe tzw. tylne. Ma ono kształt trójkąta i zarasta ok. 3 miesiąca życia. Od tego punktu na główce mierzymy długość noworodka. Prawidłowo 48-54cm. W zależności od wagi dziecka gdzie za prawidłową uważa się od 2500g do 4500g ( w przypadku urodzenia bliźniąt przynajmniej jedno powyżej 2200g ).

W związku z dużą powierzchnia ciała noworodka w stosunku do jego masy, dziecko rodzi się z bardzo dobrze wykształconą podskórną tkanką tłuszczową, która bardzo intensywnie rozwija się przez ostatnie 2 miesiące życia płodowego. Chroni ona dziecko przed utratą ciepła i uszkodzeniami narządów wewnętrznych podczas porodu. Przed uszkodzeniem zabezpieczona jest również skóra noworodka. Bezpośrednio po urodzeniu pokryta jest mazią płodową ( serowata, żółtawo-biała wydzielina), która spełnia rolę ochronną. Skóra noworodka jest różowa, miękka, aksamitna w dotyku, dobrze napięta i unaczyniona ale przy tym bardzo cienka i podatna na uszkodzenia. Należy więc pamiętać o tym aby w żadnym wypadku nie pozbawiać jej naturalnej ochrony jaką jest maź płodowa i nie usuwać jej podczas pierwszej kąpieli. Na skórze dziecka może znajdować się również meszek, lecz tylko w okolicy grzbietu i ramion.

Wędrując dalej w dół ciała noworodka dochodzimy do klatki piersiowej, której obwód podobnie jak główki również jest mierzony po porodzie. Prawidłowo jest jeśli jest on 1-2 cm mniejszy niż obwód główki czyli 32-33 cm.

Dalej w kolejności napotykamy na pępek - u noworodka jest to połowa długości jego ciała (dla porównania u dorosłego jest to spojenie łonowe).Pępek to pamiątka po najważniejszym miejscu z życia w łonie matki. To przecież przez pępowinę nienarodzone dziecko otrzymuje wszystko co jest mu potrzebne do życia, czyli wszystko co dla niego najlepsze. W chwili narodzin pępowina zostaje odcięta i zaczynamy życie na własny rachunek. Przez pierwsze dni życia pozostaje jednak kikut pępowinowy, który wymaga szczególnej pielęgnacji dlatego omówimy ją w odrębnym rozdziale.

Poniżej kikuta pępowinowego znajdują się narządy płciowe dziecka. Ich wygląd to bardzo istotna sprawa, nie tylko dla tatusia, który chcą sprawdzić czy urodził mu się syn czy córka, ale również dla lekarza pediatry. Są bardzo ważna wykładnią przy ocenie dojrzałości małego człowieka. U donoszonej dziewczynki wargi sromowe większe zakrywają mniejsze, natomiast u chłopców istotną sprawą jest aby jądra znajdowały się w worku mosznowym.

Po sprawdzeniu 'najważniejszej' części ciała nowo narodzonego obywatela przyglądnijmy się jeszcze bardzo ogólnie jak wygląda już ubrana, leżąca w łóżeczku pociecha: Główka to 1/4 długości ciała, tułów 1/2 długości ciała, kończyny 1/4 długości ciała. Noworodek ma kończyny górne zgięte w stawach łokciowych i uniesione o góry. Tułów jest wyprostowany i mało ruchliwy. Kończyny dolne zgięte w stawach biodrowych i kolanowych, również uniesione w górę. Jeśli tak wygląda Twoje maleństwo to nasze GRATULACJE !!!

Polecamy także artykuł: Pierwsze ząbki
wyślij artykuł znajomemu
drukuj artykuł

Polityka prywatności/Informacja o plikach cookies