Startuj z
Noworodkiem
 
Dodaj do
ulubionych
 
Poleć portal
znajomym
Dzisiaj jest Wtorek, 16.01.2018
Strona Główna
Aktualności
Artykuły
Ekspert Radzi
Tablica Ogłoszeń
Forum
Kalkulatory
Galeria
Twoje Konto
Społeczność
Co i Gdzie ?
Chat
Serwis Internetowy dla kobiet pod
patronatem:
NZOZ Szpital na Siemiradzkiego
im. R. Czerwiakowskiego
31-137 Kraków
ul. Siemiradzkiego 1
tel. centrala (12) 634-22-22,
tel. przychodnia (12) 634-26-00
Ciąża wielopłodowa
4 Lis 200811:01(9969 odsłon)
   Ciąża wielopłodowa charakteryzuje się jednoczasowym rozwojem w jamie macicy dwóch lub większej liczby płodów. W zależności od liczby rozwijających się płodów wyróżnia się ciążę: bliźniaczą, trojaczą, czworaczą itd.
Najczęstszą postacią ciąży wielopłodowej u człowieka jest ciąża bliźniacza. W populacji europejskiej częstość ciąży bliźniaczej określa się na 1:80. Może ona powstać w wyniku zapłodnienia dwóch oddzielnych komórek jajowych, przez dwa osobne plemniki - ciąża dwuzygotyczna ( dwujajowa ) lub też w wyniku zapłodnienia pojedynczej komórki jajowej przez jeden plemnik, z następowym podziałem pierwotnie pojedynczej zygoty, na dwa identyczne genetycznie embriony - ciąża jednozygotyczna ( jednojajowa ).
W przypadku ciąż dwuzygotycznych, rozwijające się płody różnią się genetycznie, mogą być tej samej lub różnej płci, ale noworodki nie są do siebie bliźniaczo podobne w przeciwieństwie do ciąży jednozygotycznej, w której płody są genetycznie identyczne.
Częstość występowania ciąży jednozygotycznej jest względnie stała i wynosi około 0.4% ogółu porodów. Na jej wystąpienie nie mają wpływu uwarunkowania dziedziczne, ani też inne czynniki zewnętrzne czy wewnętrzne. Przyjmuje się, że jej powstanie jest dziełem przypadku.
Częstość występowania ciąż bliźniaczych dwuzygotycznych jest uzależniona od wielu czynników: rasa czarna, wiek matki > 35 r.ż., liczba odbytych porodów >3, predyspozycje genetyczne
( w wywiadzie ciąże wielopłodowe w rodzinie matki ), stosowanie preparatów stymulujących owulację. W ciążach bliźniaczych można wyróżnić trzy rodzaje łożysk: dwa oddzielne łożyska, łożyska podwójne, ale zrośnięte ze sobą oraz pojedyncze łożysko, a także trzy możliwe zestawy błon płodowych:

dwa łożyska (kosmówki) i dwie owodnie - ciąża dwukosmówkowa - dwuowodniowa,

jedno łożysko i dwie owodnie - ciąża jednokosmówkowa - dwuowodniowa,

jedno łożysko i jedna owodnia - ciąża jednokosmówkowa - jednoowodniowa. Ciąże dwuzygotyczne są zawsze dwukosmówkowe i dwuowodniowe.

W ciążach jednozygotycznych można obserwować wszystkie możliwe kombinacje zestawów błon płodowych, w zależności od momentu, w którym nastąpił podział pierwotnie pojedynczej zygoty:

- ciąża dwukosmówkowa, dwuowodniowa - 30% - gdy podział zarodka następuje do 5.dnia po zapłodnieniu,

- ciąża jednokosmówkowa, dwuowodniowa - ok.70% - gdy podział zarodka następuje od 5.-7. dnia po zapłodnieniu,

- ciąża jednokosmówkowa, jednowodniowa - ok. 1-2 % - gdy podział zarodka następuje od 8. dnia po zapłodnieniu,

- bliźniaki syjamskie ( zroślaki ) - powstają w wyniku niekompletnego podziału zarodka ok. 15-17 dnia po zapłodnieniu; w Europie częstość wynosi ok. 1: 33 000 porodów.

Ciąże wielopłodowe charakteryzują się częstszym występowaniem powikłań, z których najczęstszym jest poród przedwczesny. Ponad 50% ciąż bliźniaczych kończy się przed ukończeniem 37 tygodnia czsy trwania ciąży. Odsetek ten jest jeszcze wyższy w ciążach
z rozwojem trzech lub większej ilości płodów. Średnia masa noworodków pochodzących z ciąż bliźniaczych jest niższa w porównaniu z noworodkami z ciąż pojedynczych.
Każdą ciążę wielopłodową należy traktować jako ciążę wysokiego ryzyka, z czym wiąże się konieczność zastosowania znacznie rozszerzonej opieki przed-, śród- i poporodowej.
Polityka prywatności/Informacja o plikach cookies