Problem ze starszym dzieckiem

To jest Wasze forum.
Możecie tu zadawać pytania i wymieniać informacje z innymi Użytkownikami naszego serwisu.
Pisanie tylko dla zarejestrowanych użytkowników!

Moderatorzy: extreme, saba79

Problem ze starszym dzieckiem

Postprzez nenna » Pn mar 19 2018, 10:14

Wiem że to dość powszechny problem ale nie znalazłam jednoznacznych rad jak postępować w takich sytuacjach. Otóż niedawno nasza rodzinka sie powiekszyła i nasze starsze dziecko przeżywa klasyczną zazdrość o braciszka. Staramy sie poświęcać mu dużo uwagi ale żeby był zadowolony to chyba w ogóle musiałabym sie nie zajmować maleństwem bo jak tylko zobaczy to sie obraza albo przychodzi i siłą mnie ciągnie żebym z nim poszła, albo coś mi koniecznie musi pokazać albo akurat teraz sie ze mną pobawić. Staramy sie dzielić z mężem, tzn jak ja karmie to on bawi sie ze starszym synkiem ale on chce wtedy do mamy. Myślałam ze o mnie jest zazdrosny ale scenariusz jest dokładnie taki sam w odwrotnej sytuacji, tzn kiedy mąż ma na rękach maleństwo to starszy synek chce sie wtedy bawić z tatą. Nie wiem co robić. Staram sie, tłumacze, zapewniam o miłości… Nie wiem co jeszcze mogę zrobic, szkoda mi go a przecież nie dzieje mu sie krzywda.
nenna
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn mar 19 2018, 10:05

Re: Problem ze starszym dzieckiem

Postprzez kelly30 » Wt mar 20 2018, 17:01

Noo klasyczny problem, u nas dochodzilo nawet do rękoczynów, miałam jeszcze bardziej oczy dookołowa głowy bo sie bałam że starsza młodszej nabije siniaka albo jeszcze co gorszego. Też ci nie podam gotowej recepty, u nas to po prostu przeszło jak Emilka sie przyzwyczaiła do siostry i zrozumiała że ani jednej ani drugiej nigdzie nie oddamy i odtąd będą we dwie:)
kelly30
 
Posty: 17
Dołączył(a): Cz mar 15 2018, 16:59

Re: Problem ze starszym dzieckiem

Postprzez astiolek » Wt mar 20 2018, 19:08

A ile synek ma lat? Jeśli jest w takim wieku że dużo już rozumie to wszystko kwestia Twojej argumentacji .. Musisz wzbudzić w nim poczucie odpowiedzialności za młodsze rodzeństwo to będzie razem z wami go doglądał bez żadnej zazdrości.. Zainteresujcie go zabiegami pielęgnacyjnymi, karmieniem, usypianiem etc.
astiolek
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt lut 20 2018, 18:31

Re: Problem ze starszym dzieckiem

Postprzez PrzedszkoleGorzków » Śr mar 21 2018, 12:16

Reakcja starszego synka jest zupełnie normalna i bardzo częsta dla dzieci, którym rodzi się rodzeństwo. Jest związana z koniecznością dzielenia się tym, co do tej pory było na wyłączność: rodzicami, ich czasem i uwagą, w dalszej kolejności pokojem, zabawkami. Zdarza się, że dziecięca zazdrość wywołuje objawy psychosomatyczne, będące reakcją na stres i nową sytuację, z którą maluch musi się zmierzyć. Dobra wiadomość jest taka, że ten okres i związane z nim emocje mijają. Istnieje kilka sposobów, jak przetrwać ten trudny czas. Na przykład bardzo ważne jest, aby poświęcić trochę czasu tylko starszemu dziecku, poprzez zabawę czy wspólne wyjście na plac zabaw, do kina. Kluczowe jest też, aby nie odtrącać starszego brata i nie dać mu odczuć, że w momencie pojawienia się noworodka, stał się dla rodziców mniej ważny. Więcej o tego typu wskazówkach dla rodziców piszemy na naszym blogu: http://www.przedszkole.wieliczka.pl/blo ... -u-dziecka. Mam nadzieję, że uda się skorzystać z tych porad i że okażą się skuteczne :)
Przedstawiciel Prywatnego Przedszkola im. Błogosławionego Księdza Bronisława Markiewicza w Gorzkowie, Gorzków 64, 32-012 Wieliczka, tel. 691 702 523
PrzedszkoleGorzków
 
Posty: 3
Dołączył(a): Śr mar 21 2018, 12:14
Lokalizacja: Gorzków

Re: Problem ze starszym dzieckiem

Postprzez nenna » Cz mar 22 2018, 13:42

Dziękuje za konkrety, własnie o to mi chodziło, o konkretne rzeczy które możemy z mężem zrobić żeby polepszyć sytuacje. Bardzo sie staramy ale dla nas też to jest nowa sytuacja w której musimy sie połapać. Mam nadzieje że będzie coraz lepiej.
nenna
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn mar 19 2018, 10:05

Re: Problem ze starszym dzieckiem

Postprzez agimo » N mar 25 2018, 18:59

Musisz pójść z nim do lekarza, wszelkie zmiany w zachowaniu mogą być przyczyną choroby. To pierwsze, co bym zbadała. http://hemochromatoza.pl/
agimo
 
Posty: 21
Dołączył(a): Pt kwi 14 2017, 20:13

Re: Problem ze starszym dzieckiem

Postprzez michalmazur » Śr kwi 04 2018, 10:46

zazdrość o rodzeństwo to nie choroba a naturalne uczucie, trzeba okazywać dużo miłości i cierpliwość i myślę, że w końcu nimie, można też angażować starsze dziecko w czynności związane z opieką nad młodszym, wtedy będzie się czuło ważne i potrzebne


https://www.knall.com.pl/72,Roleta-VELUX-SHL-obrotowa
michalmazur
 
Posty: 440
Dołączył(a): Śr kwi 12 2017, 09:30

Re: Problem ze starszym dzieckiem

Postprzez Minia123 » Śr kwi 04 2018, 11:24

Ja mam 3 córki , starsze to bliźniaczki. Między nimi jest 3 lata różnicy, gdy pojawiła się najmłodsza siostra były zachwycone i nawet przez chwile nie okazywały zazdrości . Natomiast teraz gdy wszystkie są już starsze- 6,6, i 3 zaczęła się zazdrość i lekka rywalizacja między nimi. Dlatego staram się każdej z osobna poświęcać chodziarz kilka minut dziennie , albo zabierać pojedynczo choćby na 10 min do sklepu. Takie sam na sam z mama bardzo pomaga :D Po większość wolnego czasu spędzamy oczywiście większości razem .
Avatar użytkownika
Minia123
 
Posty: 3
Dołączył(a): Śr kwi 04 2018, 11:18

Re: Problem ze starszym dzieckiem

Postprzez michalmazur » Cz maja 10 2018, 12:30

Ważne by nie podsycać tej zazdrości, traktować równo i o tym mówić, by nie przerodziła się w chorobliwą zazdrość



psietrendy
michalmazur
 
Posty: 440
Dołączył(a): Śr kwi 12 2017, 09:30


Powrót do Forum ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 41 gości